Śledzenie lotów – Radar samolotów

Śledzenie lotów odbywa się na mapie radaru lotów – można śledzić widoczne na niebie samoloty.

Śledzenie lotów

Dzięki użytkownikom z całego świata, którzy dostarczają dane radarowe domowych odbiorników, mamy możliwość śledzenia samolotów. Każdy odbiornik znajduje się w określonym regionie i zbiera dane oraz pozycję samolotu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Od teraz możesz śledzić ruch na największych lotniskach świata oraz śledzić największe samoloty na świecie. Samoloty takie jak Airbus A380 lub Boeing 747 są chętnie śledzone na radarze lotów przez fanów lotnictwa.

Śledzenie lotów
Śledzenie lotów

Radar samolotów

Latanie samolotem staje się coraz bardziej popularne i większość z nas chce wiedzieć, którym samolotem poleci na wakacje lub w podróż służbową. Niektóre samoloty wyglądają na nowe, a mają ponad 20 lat. Starsze samoloty są często wykorzystywane jako samoloty transportowe do przewożenia różnych paczek i przesyłek.

Na wybranym lotnisku zobaczymy wiele samolotów pasażerskich. Powiększając mapę możemy zobaczyć samolot, który nas interesuje.

Radar samolotów
Radar samolotów

Następnie odczytujemy parametry lotu: przylot (arrival), odlot (departure),  średni czas lotu (average flight time), trasa lotu, numer lotu, prędkość samolotu względem ziemii (ground speed), wysokość lotu nad poziomem morza (calibrated altitude)
Śledzenie lotów odbywa się na żywo, dzięki stałej komunikacji z samolotem przez system ADS-B.

Każde opóźnienie samolotu staje się widoczne w statusie lotu, pozwalając ci zaplanować swój wolny czas. Jest to bardzo dobre udogodnienie, ponieważ nie musimy siedzieć bezczynnie na lotnisku i czekać na samolot.

W Polsce największe lotniska to Warszawa i Kraków, które obsługują po kilkanaście milionów pasażerów rocznie.

Wokół lotnisk często można znaleźć ciekawe miejscówki do obserwacji samolotów. W najlepszych miejscach spotykamy wielu ludzi, którzy są zainteresowani lotnictwem. Często spędzają cały dzień na śledzeniu samolotów i robieniu zdjęć. Później mogą pochwalić się swoimi zdjęciami samolotów na forum lotniczym, takim jak np. AP, gdzie zobaczymy najlepsze zdjęcia samolotów.

Siedząc w ogrodzie, od czasu do czasu widziałem samoloty przelatujące nad głową. Byłem ciekawy co i gdzie leci. Potem włączyłem radar samolotów i  zacząłem śledzenie lotów. I tak pozostało do dziś. Udostępniłem mapę lotów ze strony internetowej flightradar24.com, aby zainteresować jeszcze więcej osób samolotami i lataniem. Samoloty to moja pasja. Lubię robić zdjęcia i odwiedzać ciekawe imprezy lotnicze.

Radar lotów